• מאמרים משפט מנהלי

  • 1

עישון בזמן הנהיגה

5 1 1 1 1 1 (3 Votes)

המאמר נכתב על ידי משרד עו"ד תעבורה – אלעד שור

השלכות בריאותיות

ברור לכולנו כי העישון מזיק לבריאות. המאמר יסקור את השלכות העישון בזמן נהיגה על תשומת לב הנהג ועל ההשלכות המשפטיות של ביצוע הפעולה.

אין ספק כי ההחלטה לאפשר לנהגים לעשן בעת נהיגה מוסיפה לנהג הממוצע "זמן עישון" נוסף במהלך היום. ההחלטה להוציא מהחוק את האפשרות לעשן במקומות ציבוריים מפחיתה את העישון בקרב ציבור המעשנים אשר לא יכולים להימנע משהייה במקומות ציבוריים. אם נוציא מחוץ לחוק את האפשרות לעשן ברכב, "זמן העישון" שיש לציבור המעשנים ביום מסוים יפחת (אם מתחשבים בזמן הנהיגה הממוצע הגבוה שאנשים מבלים בנהיגה יומית)

עישון בזמן נהיגה – מותר או אסור?

לפי החוק היבש אין איסור לעשן בזמן נהיגה, אך ברור הדבר כי בעת נהיגה אם שתי הידיים לא נמצאות על ההגה ותשומת הלב המלאה לא מופנית אל הכביש הדבר מסוכן מאוד. הנהג בעת הנהיגה חייב להיות מרוכז כולו בנהיגה.

יש הטוענים כי עישון בזמן נהיגה מסוכן הרבה יותר מאשר דיבור בסלולרי בעת נהיגה. לעיתים אתה מגיע למצבים שעלולים ממש לסכן את חייך. לדוגמא: אתה נוסע בכביש מהיר, מעשן, לפתע הסיגריה נופלת לך מהיד על השטיחון הממוקם ממש מתחת לרגליך. הסיגריה עלולה ממש לשרוף אותו, ואף לגרום לנזק רב יותר. מה תעשה? איך תגיע לשוליים? איך תצליח להרים את הסיגריה ובאותו הזמן להישאר עם כל תשומת ליבך על הכביש? על מנת למנוע מצב כזה מומלץ מאוד להימנע מעישון בעת נהיגה. דבר זה יכול להציל חיים.

עישון בזמן נהיגה – הצעת חוק

בתקופה האחרונה מנסים להעביר הצעת חוק לפיה אסור לעשן בעת נהיגה. כיום אין שום חוק שאוכף זאת, החוק היחיד שיש הוא שצריך להיות כל משך הנהיגה עם שתי ידיים על ההגה. אם יד אחת אוחזת בסיגריה נשארה רק יד אחת פנויה להחזיק בהגה.

תתי החוק האוסר על עישון בעת נהיגה אומרים כי:

העישון בזמן הנהיגה נאסר על כל נהג באשר הוא על מנת למנוע מדעתו להיות מוסחת מהכביש.
ניתן לעשן בתוך האוטו רק כאשר האוטו עוצר בצד או חונה בחניה.
כל נהג שייעצר במהלך נהיגה או אפילו בעת עמידה ברמזור המחזיק סיגריה ביד ומעשן יחויב בקנס כספי.
במידה והנהג נתפס כשהוא מעשן וביחד איתו באוטו היו עוד כמה חבר'ה מעל גיל שמונה עשרה, כל אחד מהנוסעים ברכב יחויב גם הוא בקנס כספי, נמוך רק במעט מזה של הנהג המעשן.
גם על הנוסעים ברכב ייאסר העישון על מנת שדעתו של הנהג לא תוסח.
לסיכום: פעולת העישון בעת הנהיגה גורמת לירידה בריכוז של הנהג במהלך הנהיגה ובכך גוברת הסבירות לתאונה חס וחלילה. כל אחד חייב לקחת אחריות על עצמו ולהקפיד על כללי הזהירות הנדרשים בעת הנהיגה.

צרו איתנו קשר

כתובת   אבא הלל 7 רמת גן 5252204
טלפון   03-6129124
whatsapp   בוואטסאפ (הכפתור מימין למטה)
דואר אלקטרוני   office@barelaw.co.il 
טופס הודעה   בטופס הודעה (בהמשך הדף)
פורומים משפטיים   בפורומים המשפטיים שלנו

מאמרים קשורים

אין מאמרים קשורים


כתבי טענות קשורים

אין כתבי טענות קשורים


לייעוץ ראשוני, צרו קשר

  • 1
לייעוץ בקשר לתחומי התמחותינו והתוכן באתר
 אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון
03-6129124
למענה מיידי ניתן בקלות לפנות גם בוואטסאפ
בכפתור הירוק למטה מימין
או פשוט שילחו הודעה בטופס בדף זה